Coś jest nie w porządku – myślisz, kiedy tata nie chce rozmawiać o wgniecionym błotniku, mama nie pamięta, gdzie położyła leki, a w domu rodziców zauważasz nawarstwiającą się nieotwartą korespondencję. Takie sytuacje przypominają nam, że choćbyśmy bardzo chcieli, nie możemy być cały czas przy naszych najbliższych. I jednocześnie stanowią jasny sygnał, że ukochana osoba potrzebuje pomocy.

Każdy człowiek jest wyjątkowy, ale problemy, jakie napotyka on i jego rodzina – niekoniecznie. Zwróć uwagę na 5 najbardziej typowych oznak, że potrzebna jest pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Rozpoznajesz je?

1. Pusta lodówka

Czy Twój bliski mieszka sam od niedawna? A może od dłuższego czasu? Czy gotowanie go nie przeraża? Czy jego/jej lodówka jest prawie pusta albo znajdujesz tam zepsute jedzenie? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, jest szansa, że senior nie odżywia się właściwie. Większość osób starszych przyjmuje potrzebną do funkcjonowania dawkę kalorii, ale to nie wystarcza by ich organizmy były odżywione.

2. Piętrząca się poczta

A razem z nią niezapłacone rachunki, nieodebrane przesyłki, nieotwarte listy. Taki problem szczególnie często pojawia się, gdy osoba starsza musi mierzyć się z wyzwaniem, które było dotychczas zadaniem małżonka (np. płaceniem rachunków zajmował się niedawno zmarły mąż).

3. Uszkodzenia samochodu

Senior może mieć problemy z widzeniem, tracić orientację, może dłużej reagować na sytuację na drodze. Poszukaj mandatów za złe parkowanie, rys i wgnieceń w karoserii – mogą być oznaką pogarszających się umiejętności prowadzenia samochodu i stanowić zapowiedź wypadku!

4. Sterta naczyń do mycia, nieuprane ubrania…

…zaniedbane mieszkanie oraz braki w higienie osobistej (rzadkie kąpiele i golenie, nieprzyjemny zapach ciała, chodzenie w brudnym stroju) powinny cię szczególnie zaniepokoić. Być może prowadzenie domu jest dla bliskiego zbyt męczącym zadaniem? Może dotąd zajmował się tym zmarły małżonek i dlatego wydaje się to zbyt obciążającym zadaniem? Być może senior ma problemy z równowagą i zwyczajnie boi się, że upadnie podczas kąpieli i nikt mu nie pomoże? Problemy z utrzymaniem higieny osobistej to też jedna z oznak demencji.

5. Zmiana w zachowaniu

Dotychczas towarzyska mama straciła zainteresowanie odwiedzinami u koleżanek i praktycznie w ogóle nie wychodzi z domu? Wydaje się być smutna, przygnębiona? Coraz częściej mówi, że czuje się ciężarem? Zauważasz, że sięga po alkohol i odmawia rozmowy o swoich problemach? A może raczej jest agresywna słownie czy fizycznie, podejrzliwa albo oskarża bliskich bezpodstawnie o kradzież czy oszustwo?

Warto przyjrzeć się swojemu bliskiemu i zorientować się, czy na pewno nie nadszedł moment, by porozmawiać o wsparciu w codziennych czynnościach. Nie po to, by ubezwłasnowolnić seniora. Przeciwnie – by jak najdłużej wspierać jego samodzielność dopasowaną, dobrze zorganizowaną pomocą.