Dzięki działalności firm opiekuńczych coraz większa ilość seniorów może korzystać z opieki i pielęgnacji we własnych domach. Jednocześnie coraz większa ilość pojawiających się na rynku agencji opieki potrafi przyprawić o zagubienie. Którą firmę wybrać?

Na co zwrócić uwagę, by wybór pierwszy był jednocześnie ostatnim? O czym warto pamiętać poszukując firmy opiekuńczej?

Poniżej 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć najlepszą opiekę dla seniora. Czy Twoja firma opiekuńcza spełnia te wymagania?

1. Pomoc w określeniu potrzeb i doborze usług

To pierwsza i prawdopodobnie najważniejsza rzecz dla osób poszukujących opieki nad osobą starszą. Jakiej formy pomocy potrzebujesz? Czy zależy Ci na opiece krótkoterminowej, długoterminowej a może wyłącznie doraźnej? Czy agencja opieki gwarantuje Ci bezpłatną pomoc w dobraniu odpowiednich usług jeszcze przed podpisaniem umowy? Czy wyjaśnia, na czym polega każda z form wsparcia i na którą warto się zdecydować w Waszym przypadku?

2. Wsparcie teraz i na dalszym etapie zżycia seniora

Czy wybrana przez Ciebie firma świadczy kompleksowo usługi? Czy, gdy nadejdzie taka potrzeba, będzie w stanie zapewnić seniorowi dodatkowe wsparcie? Czy też może jej usługi są zawężone i gdy pojawi się potrzeba skorzystania z pomocy innego specjalisty (pielęgniarki, rehabilitanta itp.) będziesz zmuszony poszukać innej firmy?

3. Sprawdź, jak działają

Czy firma zatrudnia swoich pracowników na umowę? Czy gwarantuje im ubezpieczenie oraz uczciwą stawkę? Nie sposób szczycić się dobrymi pracownikami, gdy się ich wykorzystuje czy też nie zabezpiecza ich potrzeb. Czy agencja jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej? Rzetelna firma bez problemu poda dane takie jak NIP czy REGON, żebyś mógł samodzielnie sprawdzić ją od strony formalnej.

4. Kogo zatrudniają?

Nie boj się dociekliwości – w końcu chodzi tu o jak najlepszą opiekę dla bliskiej Ci osoby. Śmiało wypytuj o to, kogo zatrudnia agencja opieki. Czy są to osoby z doświadczeniem? Czy mają odpowiednie wykształcenie/szkolenia? W jaki sposób weryfikują dane swoich pracowników? Czy dbają o ich dokształcanie? Czy na bieżąco weryfikują̨ pracę swoich pracowników?

5. Jak zachowują się w stosunku do Ciebie?

Czy profesjonalnie podchodzą do klienta, starając się jak najlepiej dostroić do jego potrzeb? Czy też może masz poczucie, że Twoje pytania i wątpliwości są zbywane i bagatelizowane? Czy starają się dokładnie poznać Twoje potrzeby i wymagania? Czy otrzymujesz dane koordynatora usług, który będzie odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru nad Twoim zleceniem? Czy zapewniono Ci kilka sposobów kontaktu z pracownikami firmy opiekuńczej (telefony, mail, osobiste spotkanie) tak, byś zawsze miał poczucie, że możesz się do nich zgłosić? Czy dają Ci możliwość wyboru spośród kilku opiekunek, które możesz wcześniej poznać? Czy możesz dopasować godziny opieki do potrzeb swoich i seniora?

6. Czy mają plan na wypadek sytuacji awaryjnej?

Renomowana agencja opieki zawsze będzie przygotowana na nieoczekiwane. Zapytaj, jakie mają procedury w sytuacji choroby, absencji lub nagłej rezygnacji opiekunki. Ile musisz czekać na przysłanie zastępstwa?

7. Koszty

Przyjrzyj się umowie. Czy jest przejrzysta i jasno skonstruowana? Czy zawarte są w niej informacje takie jak: dane firmy, rodzaj usług, ich specyfikacja, sposób rozliczania, opłata za usługi oraz możliwości wypowiedzenia umowy?

Zapytaj też, w jaki sposób agencja opieki rozlicza się z Tobą. Czy prowadzą ewidencję godzin pracy, którą weryfikują z Tobą? Czy wystawiają̨ fakturę? Czy dają możliwość płatności kartą, przelewem, gotówką? Czy udostępniony został Ci cennik usług? Czy zostałeś poinformowany o dodatkowych kosztach?

8. Weryfikacja usług

Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie agencja opieki gwarantuje Ci na samym początku ocenę̨ potrzeb oraz kontrolę zadowolenia z opieki przez cały czas jej trwania? Czy koordynator usług spotyka się z Tobą tylko w biurze czy również w miejscu zamieszkania seniora? Jaki mają system oceny realizacji opieki? Jak często sprawdzają̨ swoich pracowników w miejscu pracy? Czy prowadzą regularną ocenę zadowolenia z usług? Jeśli tak, to jak ona wygląda?

9. Spytaj o referencje

Poproś też o referencje od obecnych/poprzednich klientów. Funkcjonująca od dłuższego czasu na rynku agencja powinna zapewnić zainteresowanym wgląd w opinie od osób, które już̇ korzystały z usług. A może współpracują z innymi instytucjami, które mogą potwierdzić jakość świadczonej przez nich opieki?

10. Plan opieki

Jaką wizję opieki nad seniorem ma wybrana przez Ciebie agencja opieki nad osobami starszymi? Czy już na samym początku uczestniczysz w tworzeniu wykaz konkretnych działań podejmowanych przez opiekunkę? Czy wiesz, jakie czynności będzie ona wykonywała w trakcie swojej pracy? Przedyskutuj plan opieki przez pierwszą wizytą z koordynatorem usług. Czy otrzymałaś jego kopię? Czy koordynator poinformował wyczerpująco opiekunkę o wypracowanym wspólnie planie opieki? Czy plan został dołączony do umowy?

Skorzystanie z pomocy firmy opiekuńczej może być wydarzeniem przełomowym, ogromną zmianą w życiu senior i jego rodziny. Warto zrobić wszystko, by zmiana ta była wyłącznie na plus, by zapewniła najlepszą opiekę̨ osobie starszej oraz ulgę I odciążenie dla jej bliskich. Zastosowanie w praktyce przedstawionych wyżej wskazówek wcale nie musi być zadaniem bardzo czasochłonnym, gwarantuje za to spokój i pewność, że niesamodzielny bliski prawdziwie znajduje się w najlepszych rękach.